35 LAT ZESPOŁU LIPKOWIANKA Z KAPELĄ
11 czerwca w Domu Kultury w Niesułkowie miało miejsce bardzo specjalne spotkanie – jubileusz 35 lat działalności artystycznej Ludowego Zespołu Lipkowianka.
Jest Nam niezmiernie miło, że tego dnia w DK pojawiło się tylu wyjątkowych gości, którzy razem z zespołem chcieli świętować tak dostojny jubileusz.
Spotkanie rozpoczęli jubilaci prezentując piosenkę jubileuszową – balladę o Lipkowiance, autorstwa Pani Janiny Wolanowskiej oraz utwór „Gdzie Ty jesteś chatko mała?” dedykując ją osobom, których zespół pożegnał na zawsze.
Kolejnym etapem było powitanie gości, w tym władz samorządowych, przedstawicieli instytucji współpracujących, zaprzyjaźnionych zespołów, przyjaciół i sympatyków zespołu, a także jubilatów – osób aktualnie działających w Lipkowiance, a także osób, które już swoją przygodę w zespole zakończyli, a z sentymentem wracają do minionych lat.
35 lat to wiele pięknych kart historii z działalności zespołu. Zespołu ludowego, jedynego w gminie Stryków.
Trudno opowiedzieć w kilku zdaniach tak długą historię zespołu, podkreślić zasługi, wszystkie osiągnięcia, wyróżnić najpiękniejsze momenty i wspomnieć o wszystkich osobach, które działały w zespole, i które miały wpływ na rozwój Lipkowianki (krótka historia zespołu w kolejnym poście DK).
35 lat działalności zespołu to wiele chwil radości, dumy, doświadczeń, znajomości, ale również chwil smutku i pożegnań.
35 lat to duży kawałek życia dla nie jednej osoby, która działała / działa w zespole.
Podczas gali została przedstawiona w skrócie historia zespołu, a dla uzupełnienia wyświetlono film nagrany z okazji 34 – lecia zespołu, którego inicjatorami i organizacją techniczną zajęli się – Pani Marzena Serafińska, przewodnicząca Zespołu oraz Pan Witold Walak – wieloinstrumentalista, grający w kapeli Lipkowianka.
Po relacji „34 lata śpiewamy…” zespołowi, życzenia złożyli Burmistrz Strykowa – Witold Kosmowski oraz Zastępca Burmistrza – Pani Tamara Barańska Kiemaczyńska. W prezencie od władz Strykowa Lipkowianka otrzymała śpiewnik oraz płytę z nagraniami zespołu oraz wiele innych upominków.
Podziękowania i życzenia, zespół usłyszał również od pracowników Ośrodka Kultury i Rekreacji, w tym od Kierownika Domu Kultury w Niesułkowie, którzy wręczyli każdej osobie z zespołu dyplom upominkowy i statuetkę. Gratulacje, podziw i duma z działalności zespołu w mniemaniu organizatorów spotkania to było za mało. Lipkowianka otrzymała także zbiór fotografii z 35 lat w formie fotoksiążki i voucher na pobyt w Kazimierzu Dolnym w dn. 25 – 26.06, udział i występ podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych.
Przez 35 lat Lipkowianka spotykała na swojej drodze wiele osób. Z niektórymi do dzisiaj łączą ją wyjątkowe relacje. Zaproszeni goście to przyjaciele, sympatycy, osoby z którymi zespół miał okazję pracować czy występować, osoby, które doceniają działalność grupy. Również i oni złożyli jubilatom życzenia (Wojciech Brzeski – członek Zarządu Powiatu Zgierskiego, Alicja Antczak – Radna Sejmiku Województwa Łódzkiego, Anna Ślęzak – Radna Miasta Strykowa, Anna Lipińska – Dyrektor SP w Niesułkowie, Piotr Ślęzak – sołtys Niesułkowa Kolonii, Monika Banasiak – sołtys Nowostaw Górnych, Barbara Lenart – sołtys Niesułkowa, Marek Nowicki i Chór Echo ze Strykowa, Janusz Kubicki – Prezes OSP Lipka, Renata Szydlik – pracownik fili bibliotecznej w Niesułkowie, Zespół Rozśpiewana Ferajna, Zespół Okaryna, Zespół Byszewianie, Zespół Ługowianki, Tadeusz Piotrowski, Władysław Szychowski).
Wśród zaproszonych gości, znalazły się również osoby, które w przeszłości działały w zespole oraz osoby, które w znaczny sposób przyczyniły się do rozwoju Lipkowianki. Podczas gali jubileuszowej znalazł się również moment, żeby i tym osobom podziękować i ich uhonorować.
Część oficjalną zakończył wspólny toast i głośne „Sto lat” oraz tort.
Po słodkim poczęstunku, nastąpiła część artystyczna, podczas której swój repertuar zaprezentowały zespoły : Byszewianie, Rozśpiewana Ferajna, Ługowianki, Okaryna, Lipkowianka. A także nie zabrakło słowa od Pana Władysława Szychowskiego – miejscowego poety, instrumentalisty i byłego członka Lipkowianki.
Część artystyczną zakończył film z życzeniami od wszystkich grup działających przy Domu Kultury w Niesułkowie, a także mała galeria, w której można było zobaczyć zdjęcia z całej działalności zespołu, stroje w których występowała Lipkowianka oraz pierwsze skrzypce jakimi dysponowała kapela, a na których grał jeden z założycieli zespołu.
W imieniu Jubilatów oraz organizatorów gali, dziękujemy serdecznie wszystkim za udział w spotkaniu, za występy, życzenia i prezenty.