Przystanek Hollywood

Któż nie kocha muzyki i filmu?
Amatorów kina i pięknych dźwięków, Dom Kultury w Niesułkowie zaprosił 12 lutego (niedziela) na karnawałowe spotkanie, na którym można było doświadczyć jednego i drugiego.
Pierwsza część wieczoru to koncert „Przystanek Hollywood” w wykonaniu grupy teatralnej IWIA.
Teatr IWIA to swoiste połączenie śpiewu, muzyki, dowcipu, pasji i miłości do teatru.
Muzyczne widowisko, które zagościło na niesułkowskiej scenie oparte było na historii pary… Ona i on, przyjaciele z sąsiedztwa roztaczają marzenia o dobrym, szczęśliwym, bogatym życiu i karierze w świecie wielkiego ekranu Hollywood. Snują cudowne wyobrażenia o byciu choć na chwilę gwiazdami filmowymi i wierzą, że historie opowiadane w piosenkach ich bohaterów, zmienią na zawsze życie w cudowną baśń.
Usłyszeliśmy m.in. ścieżkę dźwiękową z filmu Dirty Dancing, Grease, Bodyguard, Vabank, Mission Impossible czy Desperado.
Niesamowita interpretacja, taniec i duża dawka humoru podbiły serca licznie zgromadzonej publiczności.
Druga część karnawałowego wieczoru w Domu Kultury w Niesułkowie to otwarcie wystawy fotograficznej „Gdyńskie Autografy”.
To prezentacja najciekawszej części kolekcji, która przedstawia najbardziej znaczące twarze i postaci polskiego filmu, ikony polskiego kina – twórców i odtwórców, których dorobek, osiągnięcia i znaczenie dla kina polskiego, europejskiego i światowego są bezsporne.
Pomysłodawcą i autorem kolekcji jest Andrzej Gojke.
To urodzony w 1958 r. znany fotoreporter, dziennikarz, artysta fotografik, autor wielu wystaw, laureat nagród i wyróżnień w konkursach fotograficznych. Zdjęcia Andrzeja Gojke publikuje wiele tytułów prasy codziennej i czasopism w całym kraju.
Jest autorem fotosów z planu filmu „Układ zamknięty” w reż Ryszarda Bugajskiego i współautorem albumu z planu filmu „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł” w reż Antoniego Krauze.
Zainteresowania Andrzeja Gojke to przede wszystkim film polski. Od kilkunastu lat kolekcjonuje artefakty związane z kinematografią polską. W swej kolekcji zgromadził kilkaset obiektów, m.in. filmy na taśmach 35 i 16 mm, scenariusze filmowe, fotosy, literaturę fachową, medale, dokumenty i setki innych pamiątek, dokumentów, gadżetów reklamowych i promocyjnych. Stale powiększający się zbiór obejmuje dokumenty i obiekty dotyczące polskiego kina od początków XX w. aż po współczesność.
Autor prezentowanych na wystawie zdjęć przez wiele lat dokumentuje Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
FPFF w poprzednim roku był 25. fotografowanym w karierze Andrzeja Gojke gdyńskim festiwalem.
W czasie festiwalu Gdynia JEST stolicą polskiej kinematografii. Andrzej Gojke to wszystko od wielu lat utrwala na fotografiach. A od pewnego czasu do zdjęć doszły „gorące” komentarze. Zdjęcia, najczęściej portrety: aktorek i aktorów, reżyserów i scenarzystów, operatorów, scenografów, a nawet producentów – jednym słowem filmowców – zaczęły być opatrywane autografami. Początkowo tylko podpisami, z czasem – komentarzami, pozdrowieniami, krótkimi refleksjami, wspomnieniami związanymi z miastem, festiwalem i polskim filmem.
Obecnie kolekcja liczy blisko ponad pół tysiąca podpisanych przez gwiazdy polskiego kina fotografii autorskich.
Wystawa zorganizowana we współpracy z Łódzkim Domem Kultury.
Przypominamy, że galeria dostępna jest w godzinach pracy Domu Kultury do 28 lutego.
Udostępnij: